ZEYTİN _ OLEA EUROPAEA
ZEYTİN _ OLEA EUROPAEA
ZEYTİN _ OLEA EUROPAEA
ZEYTİN _ OLEA EUROPAEA
ZEYTİN _ OLEA EUROPAEA
ZEYTİN _ OLEA EUROPAEA
ZEYTİN _ OLEA EUROPAEA
ZEYTİN _ OLEA EUROPAEA
ZEYTİN _ OLEA EUROPAEA
ZEYTİN _ OLEA EUROPAEA

ZEYTİN _ OLEA EUROPAEA

Durumu: Stokta Var
Özellikleri

Ülkemizde Marmara, Ege, Akdeniz ve Güney Anadolu' da yetişir. Sıcak iklimi sever. 3-5 m. büyüklüğündedir. Dalları dikensizdir. Karşılıklı yapraklarının üzeri yeşil ve altı kül rengindedir. Yapraklarını kışın dökmez. Bahar da salkım halinde beyaz renkte çiçekler açar. Sonbaharda oluşan meyveleri önce yeşil, daha sonra sarı ve siyah renk alır. İçi çekirdeklidir. Çok yıllık bitkidir.

Gemlik

  • Ülkemizde kamu kurumları ve özel sektör tarafından üretilen zeytin fidanlarının % 80'ne yakını Zeytin fidanı GEMLİK  fidanlarıdır.
  • Bundan dolayı zeytinciliğin yapıldığı bütün bölgelerde bu çeşide rastlanır.
  • Meyve ve çekirdekleri orta irilikte olup % 29.9 oranında yağ içerir.
  • Zeytin fidanı GEMLİK Trilye Siyah sofralık olarak değerlendirilir.
  • Meyveleri yağ bakımından zengin olduğundan sofralık kalite dışındaki taneler yağlık kolarak değerlendirilir.

Sarıulak

  • En iyi yeşil salamuralıklardan biridir.
  • Meyvesi orta iriliktedir.
  • Agaçları kuvvetli büyür, genis ve yayvan taç olusturur.
  • Yag oranı %21 olup, hasat zamanı yesil olarak ekim ayının ilk yarısıdır.

Zeytin Fidanı Yetiştiriciliği                 

Zeytin ağacı dünyanın en eski meyve ağacı olarak bilinmektedir.. Anavatanı Anadolu'dur. Ülkemizde yaklaşık 90 milyon zeytin ağacı bulunmaktadır. Zeytin varlığımızın %75 i çorak ve engebeli kırarazilerdedir. Ticari anlamda yetiştiricilik Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Ağaç başına verim 9 kg civarındadır. Ürettiğimiz zeytinlerin %90 ı siyah zeytin olmakla birlikte, yeşil zeytin üretimi son yıllarda artmaktadır. Zeytin üretimimizin %75 i yağlık, %25 i sofralıktır.

PAYLAŞ:

BAKIM KILAVUZU

Zeytin Fidanı Ekolojik İstekleri : TOPRAK: Zeytin fidanı , çok seçici olmamakla birlikte kalkerli-kumlu, besin maddelerince zengin, PH`sı 6-8 seviyesinde olan topraklardan hoşlanmaktadır. Taban suyu 1m.`den yakın olmamalıdır. Bu seviyeye yakın topraklarla mutlaka drenaj uygulanmalıdır.

İKLİM: Zeytin fidanı , 40 ºc ile -7 ºc arasındaki sıcaklıklarla dayanabilse de iyi bir büyüme ve meyve oluşumu için sıcaklığın 15-25 ºC'lerde olması istenir. Zeytin fidanının soğuklama ihtiyacı 600 ila 1000 saat arasındadeğişmektedir. Ayrıca zeytinin iyi bir gelişme gösterip, normal göz gelişimi için yeterli bir sıcaklık toplamına ihtiyacı vardır. Zeytin fidanının yıllık yağış isteği 650-800 mm' dir. Yaz aylarından, mevsim yağışlarına kadar yapılan sulamalar zeytin irileşmesini ve yağ oluşumunun artmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu oluşmalar ertesi yıl meyve verecek sürgünlerin gelişimini ve meyve gözlerinin oluşumunu hızlandırmaktadır. Nemli havalarda, ağaç yapraklarından gerçekleşen terleme azalır.Bu sayede sıcağın, bitkiye etkisi de azalmış olur. Ancak aşırı nem bazı hastalıklara uygun ortamı hazırlamaktadır. Çiçek zamanı yüksek nem ise döllenmeyi kısıtlamaktadır. Mayıs ayı ve haziran başında esen rüzgarlar döllenmeye yardımcı olurken, kış sonlarında esen rüzgarlar toprak neminin azalmasına yol açar. Zeytin ağacı ışığı çok sevdiğinden özellikle geçit bölgelerde güney yönleri tercih edilmelidir. Sisli dağ etekleri ve vadiler zeytin için uygun değildir.

800 m' den yüksek yerlerde zeytin yetiştirilmemektedir.

Zeytin Fidanı Yıllık Bakım İşleri:

Toprak İşleme: Toprak işleme zamanında ve uygun şekilde yapılırsa toprağın havalanması, yağış sularının muhafazası ve biyolojik faaliyetlerin artması sağlanmış olur. Zeytinliklerde yılda 2-3 kez toprak işlemesi yeterli olmaktadır. İlk toprak işlemesi hasattan sonra toprak tavında iken pullukla 15 cm derinliğinde; ikincisi ilkbaharda 10-12 cm yi geçmeyecek şekilde pulluk veya tırmıkla, üçüncü işleme ise dökülen zeytinlerin kaybını önlemek amacı ile toprağın düzeltilmesi ve otların temizliği için yapılmaktadır.

<>Gübreleme:

 

Unutulmalıdır ki; gübrenin azı da, fazlası da mahsulün verim ve kalitesine, ayrıca bitkiye ve ekonomiye zarar verir. Toprak ve yaprak analizleri sonucu yapılan gübrelemenin en doğru gübreleme olacağı bilinmelidir.
Verime yatmış olan zeytinliklerde çiçeklenme ve meyve bağlama döneminde azota ihtiyaç artar. Bunun için sulanan koşullarda azotlu gübrenin ilk dozu çiçeklenmeden 3-4 hafta önce, ikinci dozu meyve tutumunda (Mayıs) ve son dozu ve çekirdek sertleşme döneminde (Temmuz, Ağustos) verilmelidir. Eğer sulama imkanı yok ise tek seferde Şubat sonu Mart başında azotlu gübre uygulanmalıdır. Azotlu gübreler gövdeden 50-70 cm uzağa, taç izdüşümüne serpilerek çapa vb. Aletlerle gömülür.Fosforlu ve potaslı gübreler izdüşümünde 15-30cm. Derinlikte açılan hendeklere sonbaharda gömülür.

Sulama:
Zeytin fidanına yılık su ihtiyacı 650-700 mm dir. Daha az yağış alan yerlerde sulamaya ihtiyaç vardır.Ağacın en çok suya ihtiyaç duyduğu yaz ayları ve Eylül ayında yapılacak 4-5 sulamanın ürün miktarını arttırdığı bilinmektedir.

Budama :

Budama zamanını çok iyi belirlemek gerekmektedir. Yağış az olan bölgelerde mümkün olduğunca geç budama yapmada fayda vardır. Dal kanseri bulunan bölgelerde yazın budama yapılmalıdır.

Şekil Budaması: Zeytin fidanlarında genellikle en uygun şekil 'serbest goble' sistemidir. Fidan dikiminden itibaren ilk iki yıl zeytin fidanında budama işlemi yapılamaz. Ancak dikimden sonra boyu 1 m.'yi aşan fidanların tepesi 90 cm' den vurulur. İki yıl sonunda 40-90cm. Yükseklikten, tek gövde üzerinde değişik noktalardan çıkan 3 ana dal bırakılır.Öteki dalların ya uçları alınır ya da gelişmelerini yavaşlatmak için aşağıya doğru eğilerek bağlanır.Ayrıca dip sürgünleri ve obur dallar çıkartılır. Fidana şekil verilmek için acele edilmemeli, şekil 3-4 budamada elde edilmelidir.

Ürün Budaması: Verime yatmış ağaçlarda ağacın şeklini korumak, periyodisiteyi azaltmak, gereksiz ve zararlanmış dalları uzaklaştırmak amacı ile hafif bir ürün budaması yapılmalıdır. Kural olarak ürün yılının başlarında (Mart - Nisan) yapılmaktadır.

Gençleştirme Budaması: Yaşlılık nedeni ile mantarlaşmış ve gövdeden çok uzaklaşmış ana dallarla birlikte hastalık, zararlı ve şiddetli donlardan etkilenmiş dalların kesilerek yenilerin oluşturulması amacı ile uygulanmaktadır. Budamadan sonra gövde ve ana dalların güneşten zarar görmemesi için kireçleme yapılmalı ve kesim yerlerine %5 lik bordo bulmacı sürülmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Top