GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI
GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI
GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI
GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI
GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI
GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI
GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI
GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI
GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI
GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI
GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI
GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI

GREYFRUT (STAR RUBY) _ CITRUS PARADISI

Durumu: Stokta Var
Özellikleri

Her zaman yeşil, geniş tepeli, 4-6 m. boylanabilen narenciye cinsi (turunçgillerden) bir ağaçtır. Yaprakları koyu yeşil ve parlak, 10-15 cm. boyunda ve 5-8 cm. eninde kalın, derimsi, oval ve sivri uçludur.

Güneydoğu Asya’da yetişen yabani bir turunç türünün öteki turunçlarla melezleşmesiyle ilk kez Batı Hint Adaları’nda elde edildiği sanılmaktadır. Türkiye’de Akdeniz kıyısında yetişir.

Çiçekleri beyazımsı renkli ve çok hoş kokulu; meyveleri büyük, toparlak yassı, açık sarı bazen pembemsi sarı renkte, ince kabuklu, bol usarelidir. Meyvelerinin pürüzsüz dış kabuğu aromalı ve alkollüdür.  Meyvelerinin çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunur.  

  • Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilir
  • 4-6 m. kadar boylanabilir; derinlere inebilen sağlam kök bir yapısı ile dik ve düz bir gövdesi vardır.
  • Çok iyi yapılı dallarında, koyu yeşil renkli sert, parlak ve pürüzsüz yüzeyli iri yaprakları pek sık olarak yer alır.
  • Kışın yaprağını dökmeyen greyfurt fidanı, Mart, Nisan aylarında salkım halinde beyaz renkli, hoş kokulu iri çiçekler açar.
  • Sonbaharda olgunlaşan ve portakaldan iri olan greyfurt fidanının  meyveleri, alt ve üstten basık yuvarlak biçimlidir.
PAYLAŞ:

BAKIM KILAVUZU

İstenilen greyfrut cinsi turunç ağacı anaçlarına istenen aşılanarak da üretilir. Çok yıllık ve değerli bir ağaçtır.

Toprak isteği: Tüm turunçgiller gibi, greyfurt ağaçları da en iyi bol humuslu, derin, süzek (suyu iyi akıntılı), kumlu-tınlı, tınlı ya da killi-tınlı topraklarda yetişir. İyice derine inen köklerinin oksijen gereksinimi fazla olduğundan, greyfrut ağacı kesinlikle ağır topraklarda yetiştirilmemelidir. Taban suyunun da genelde toprak yüzeyinin 1,5 m. altında olması istenir. Aksi takdirde toprakta drenaj yapılması gerekir. Toprağın kireç oranına karşı duyarlı olan greyfrut ağacı için en uygun pH derecesi, 5,5-6 olmalıdır.

İklim isteği: Tüm turunçgiller gibi, greyfurt  ağacının da en önemli isteği sıcak iklimdir.  Çünkü, -9, -10 derecenin altına düşen sıcaklıklarda ağaç donarak ölebilir. En hızlı gelişme, 25-31 derecelerde olur ve 37-39 derecelerden itibaren gelişme durur. Sıcak ve soğuk rüzgârlar, greyfurt ağaçlarını olumsuz etkilediğinden bulunduğu yerde hâkim rüzgârlara karşı ağaçları korumak için rüzgârkıranlar kurulmalıdır. Ayrıca greyfurt ağaçları havanın nispi nem oranından  da etkilenir. Düşük nem oranındaki hava, ağacın gelişimi ve meyve verimini olumsuz etkiler.

Toprak işleme: Tüm turunçgiller gibi, greyfurt  ağaçlarının da çok derine inen kökleri vardır. Ama, ağacın köklerinin %90’ı, toprağın 0-90 cm. derinliğindeki yüzlek tabakasındadır. Bu nedenle greyfurt ağacının toprak işlemesi, daha derine inilince ağacın kökü kesinlikle parçalanacağından 10 cm. derinlikte yapılmalıdır.

Budama: Tüm turunçgiller gibi, greyfurt  ağaçlarına da şekil ve ürün budamaları uygulanır ve genellikle ağaçlara kâse biçimi kazandırılır. Şekil budamasına, ağaçların ürün vermesiyle birlikte başlanır. Turunçgillerde ağaçların budanması ustalık isteyen bir iştir. Bu nedenle budamanın, ağacı iyi tanıyan kişiler tarafından yapılması iyi sonuç verir. Ağaçlarda kurumuş, ezilmiş, hastalanmış, yaralanmış berelenmiş, yaşlanmış dallar kesilip çıkarılmalıdır.

Sulama: Tüm turunçgiller gibi, greyfurt ağaçlarının yıllık su gereksinimi de toprak, iklim ve ağacın gelişme durumuna göre, 800-1.200 mm. arasında değişir. Sulama dönemi olan nisan ayı ortası ile ekim ayı ortası arasındaki 7 aylık sürede, havaların çok sıcak ve kurak olduğu zamanlarda ağaçlara 600-700 mm. arasında değişen miktarda suyun verilmesi gerekir.

Sulama yetersiz olursa ağaç su bulabilmek için köklerini yayar; gelişimi yavaşlar, ürünün verimi ve niteliği düşer. Aşırı sulamada kökleri havasız kalacağından, kök çürüklüğü hastalığı oluşur. Gene meyve verimi ve niteliği düşer. Altıntop ağacının sulama zamanının gelip gelmediği, en kolayca şöyle anlaşılır: Ağacın yaprakları akşam saatlerinde güneş batmadan önce solgunluk gösteriyor ve geceleyin canlanıyorsa ağacın sulama zamanı gelmiş demektir. Öğle saatlerinde meydana gelen geçici solgunluğa aldanmamalıdır.

Gübreleme: Tüm turunçgiller gibi, hepyeşil greyfurt  ağaçları da topraktan yıl boyunca fazla besin kaldırdığından gübreye gereksinimleri çoktur. Ağaçlara, bulunduğu ortama, yaşına ve gelişmesine uygun olan dengeli gübrelemeyi yapmak için bütün bu faktörlerin ortak etkisini ortaya koyan yaprak ve toprak analizleri yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Top